Postępowanie apelacyjne w sprawie o unieważnienie umowy kredytu – pytania i odpowiedzi
Co się dzieje po wydaniu wyroku przez sąd I instancji?
Po wyroku I instancji, dotyczącego unieważnienia umowy kredytowej, jest składany wniosek o pisemne uzasadnienie wyroku. Po otrzymaniu pisemnego uzasadnienia wyroku, każda ze stron ma 14 dni, aby złożyć apelację jeśli nie zgadza się z wyrokiem, lub jego częścią.
Ile się czeka na uzasadnienie wyroku?
Wszystko zależy od sądu. Najczęściej trwa to kilka tygodni.
Czy trzeba składać apelację?
Zawsze dokonujemy analizy wyroku i przekazujemy naszą rekomendację. Jeśli nie trzeba składać apelacji, lub apelacja dotyczyłaby niewielkiej kwoty, to nie warto. Oczywiście zawsze ustalamy to z naszym Klientem.
Czy bank zawsze składa apelację?
Jeśli bank jest niezadowolony z rozstrzygnięcia sprawy, to może złożyć apelację. W ostatnim czasie zauważyliśmy już pewną zmianę dotyczącą apelacji i czasem zdarza się, że dzięki naszym staraniom bank odstępuje od apelacji.
Ile kosztuje złożenie apelacji?
Wraz ze złożeniem apelacji konieczne jest uiszczenie do sądu opłaty sądowej, która w większości przypadków zamknie się w kwocie 1.000 zł. W przypadku wygrania apelacji, opłata ta powinna być Państwu zwrócona przez Bank. O wszystkich opłatach informujemy już na początku rozpoczęcia współpracy i są one zapisane w umowie zlecenia.
Co się dzieje po złożeniu apelacji przeze mnie lub przez bank?
Sąd sprawdza, czy złożona apelacja spełnia wymogi formalne. Czy została opłacona we właściwym terminie i wysokości. Następnie, sąd przesyła egzemplarz apelacji
do strony przeciwnej.
Czym jest odpowiedź na apelację?
Jest to reakcja na apelację. Jeśli bank składa apelację, kancelaria składa w Państwa imieniu odpowiedź na apelację banku. W tym piśmie odnosimy się do zarzutów banku i bronimy wyroku sądu I instancji.
Na czym polega postępowanie apelacyjne?
W większości spraw Sąd II instancji wyznaczy rozprawę, na której wysłucha stanowisk Stron, rozpozna zarzuty apelacji i wyda wyrok. Sąd II instancji z reguły bazuje na materiale dowodowym zgromadzonym wcześniej przed Sądem I instancji.
Ile trzeba czekać na rozprawę apelacyjną?
Wszystko jest zależne od sądu. W praktyce jest to najczęściej czas od kilku do kilkunastu miesięcy od otrzymania uzasadnienia wyroku.
Czy będę ponownie przesłuchiwany na rozprawie apelacyjnej?
Raczej nie. W większości przypadków sąd zawiadamia o rozprawie apelacyjnej tylko pełnomocników. Wyjątkowo, gdy zajdzie potrzeba uzupełnienia materiału dowodowego, sąd może wezwać również Państwa – są to jednak przypadki rzadko spotykane i wyjątkowe.
Czy mogę podpisać ugodę z bankiem podczas apelacji?
Tak. Ugodę z bankiem można podpisać na każdym etapie postępowania sądowego. Możemy prowadzimy negocjacje z bankiem, aby wynegocjować jak najlepsze warunki ugody, ale ostateczna decyzja zawsze należy do naszych Klientów.
Ile trzeba czekać na wyrok Sądu II instancji? Kiedy będzie prawomocny?
Wyrok Sądu II instancji zwykle zapada bezpośrednio po rozprawie apelacyjnej i jest prawomocny od razu.
Co się dzieje po wyroku Sądu II instancji?
Każda ze Stron składa wniosek o pisemne uzasadnienie wyroku. Prawnik z naszej kancelarii skontaktuje się z Państwem w celu podjęcia dalszych kroków i wykonania wyroku.

Dokumenty kredytu powiązanego z walutą obcą (CHF, EUR, PLN, USD) lub WIBOR należy przesłać na adres e-mail naszego Centrum: biuro@bewagroup.pl celem bezpłatnej analizy.
Do 3 dni roboczych przekażemy Państwu pełną informację na temat powierzonej nam sprawy. Wskażemy szacowane korzyści, całość przebiegu procesu wraz z ewentualnymi kosztami prowadzenia sprawy. W razie pytań nasze Centrum jest do Państwa dyspozycji pod numerem telefonu: +48 721 604 679.
Pozdrawiamy serdecznie życząc miłego dnia,
Zespół BeWa