Jak unieważnić kredyt mieszkaniowy?

Czy zastanawialiście się kiedyś, co to znaczy unieważnić kredyt mieszkaniowy? Ten proces może wydawać się skomplikowany i niezrozumiały, ale z naszym przewodnikiem wszystko stanie się jasne. Spróbujemy odpowiedzieć na wszystkie Wasze pytania.


Spis treści:

  • Zrozumienie problemu – co to znaczy unieważnić kredyt mieszkaniowy?
  • Przed unieważnieniem kredytu – jakie podjąć kroki?
  • Kiedy szukać pomocy prawnej? Sytuacje, kiedy warto skonsultować się ze specjalistami.
  • Jak unieważnić kredyt mieszkaniowy? Podstawy prawne

Zrozumienie problemu – co to znaczy unieważnić kredyt mieszkaniowy?

Zastanawiając się nad pytaniem – co to oznacza unieważnić kredyt mieszkaniowy, przenosimy się w obszar prawa, który dla wielu z Was może wydawać się nieco skomplikowany. Zatem na początek warto zrozumieć, że unieważnienie kredytu mieszkaniowego oznacza, iż umowa kredytu zostaje uznana za nieważną od samego początku. Innymi słowy oznacza to, jakby umowa nigdy nie została zawarta. Unieważnienie kredytu w złotówkach wiąże się z konsekwencjami, zarówno dla kredytobiorcy, jak i dla banku. Mówimy tutaj między innymi o zwrocie środków, które kredytobiorca wpłacił bankowi w ramach spłaty kredytu. Unieważnienie dotyczy jedynie umowy kredytowej, umowa zakupu kredytowanej nieruchomości pozostaje ważna, a bank po unieważnieniu umowy kredytowej zobowiązany jest wykreślić się z hipoteki, będącej zabezpieczeniem dla kredytu na czas jego obowiązywania.


Przed unieważnieniem kredytu – jakie podjąć kroki?

Przed rozpoczęciem procesu sądowego warto przejrzeć dokładnie umowę kredytową.

Czy wszystkie zapisy są zrozumiałe? Czy zostały spełnione wszystkie warunki i obowiązki banku? Czy przypadkiem umowa nie zawiera niedozwolonych klauzul lub niejasności? Następnie, należy zwrócić uwagę na to, czy bank prawidłowo wykonał swoje obowiązki informacyjne.

Czy otrzymaliście komplet niezbędnych informacji przed zawarciem umowy? Czy informacje zawarte w umowie są zgodne z rzeczywistością? Dobrze jest skompletować swoją pełną dokumentację kredytową i przekazać ją do sprawdzenia przez profesjonalistów. Często taka weryfikacja jest zupełnie bezpłatna i może pomóc w podjęciu decyzji o kolejnych działaniach. Na takim etapie trzeba być ostrożnym w podpisywaniu dokumentów, które bank może pilnie od Państwa potrzebować. Niejednokrotnie przy kompletowaniu dokumentów bank podsuwał Klientom aneksy, które uniemożliwiały późniejsze działania sądowe. Tu zawsze należy zachować czujność. Bank zawsze w takich sytuacjach będzie miał na celu wyłącznie ochronę własnych interesów.


Kiedy szukać pomocy prawnej? Sytuacje, kiedy warto skonsultować się ze specjalistami

Zrozumienie warunków umowy kredytowej oraz poczynienie samodzielnych kroków w kierunku ewentualnego unieważniania kredytu to jedno, ale równie ważna jest umiejętność dostrzeżenia momentu, kiedy warto skonsultować swoją sytuację z profesjonalistami. Kiedy to zrobić? Przede wszystkim, jeżeli umowa kredytu zawiera niedozwolone klauzule. Tego rodzaju sytuacje mogą stanowić podstawy do unieważnienia umowy. Warto też szukać pomocy prawnej, jeśli bank nie zgodził się na renegocjację umowy lub nie odpowiada na Wasze prośby w tej sprawie. Takie zachowanie może świadczyć o niechęci banku do rozwiązania problemu.


Jak unieważnić kredyt mieszkaniowy? Podstawy prawne

Jak unieważnić kredyt mieszkaniowy? Jednym z fundamentalnych aktów prawnych, na który warto zwrócić uwagę, jest Ustawa o kredycie konsumenckim. To właśnie ta ustawa określa, kiedy umowa kredytu może być unieważniona. Innym ważnym aktem prawnym jest Ustawa o zwalczaniu nieuczciwych praktyk rynkowych. W myśl tej ustawy niedozwolone są praktyki rynkowe, które naruszają interesy konsumentów, w tym także w zakresie zawierania umów kredytowych. Jeśli takie praktyki miały miejsce, może to być podstawą do unieważnienia umowy. Prawo jest złożone i pełne niuansów, więc zrozumienie wszystkich tych aspektów może wymagać pomocy prawnej. W Centrum Pomocy Prawnej BeWa LexGroup czekają na Was specjaliści od prawa kredytowego, gotowi pomóc w każdej sytuacji.

BEZPŁATNA ANALIZA UMOWY KREDYTU

Dokumenty kredytu powiązanego z walutą obcą (CHF, EUR, PLN, USD) lub WIBOR należy przesłać na adres e-mail naszego Centrum: biuro@bewagroup.pl celem bezpłatnej analizy.

Do 3 dni roboczych przekażemy Państwu pełną informację na temat powierzonej nam sprawy. Wskażemy szacowane korzyści, całość przebiegu procesu wraz z ewentualnymi kosztami prowadzenia sprawy. W razie pytań nasze Centrum jest do Państwa dyspozycji pod numerem telefonu: +48 721 604 679.

Pozdrawiamy serdecznie życząc miłego dnia,
Zespół BeWa

Kontakt

CENTRUM POMOCY PRAWNEJ BEWA LEXGROUP SP. Z O.O.
55-011 Siechnice ul. Opolska 4

NIP: 8961562855
REGON: 367006219

Konto: 69 1020 5242 0000 2102 0391 5451

Email: biuro@bewagroup.pl
Tel: +48 721 604 679

Orly
logo

Od 2017 roku aktywnie i z sukcesami zajmujemy się pomocą frankowiczom. Prowadzimy kilka tysięcy spraw przeciwko bankom. Mamy ponad 1.000 wyroków, w tym rozliczone wygrane pomiędzy naszymi Klientami, a bankami. Nasze Centrum ma na swoim koncie kilkadziesiąt rekordowych wygranych z sumą korzyści dla Klienta na ponad milion złotych.