Uchwała Izby Cywilnej Sądu Najwyższego
Doskonała wiadomość dla wszystkich FRANKOWICZÓW. Sąd Najwyższy potwierdził w CAŁOŚCI dotychczasową korzystną linię orzeczniczą sądów polskich i Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskich. Uchwała Sądu Najwyższego rozwiała wszelkie wątpliwości, które mogły powodować brak decyzji kredytobiorców o skierowaniu sprawy na wokandę. Sąd Najwyższy wypowiedział się co do kilku kwestii.
Po pierwsze, Sąd Najwyższy ostatecznie przesądził, że w razie uznania postanowień umowy kredytu za niedozwolone sądy nie mogą w miejsce tych postanowień wprowadzać jakichkolwiek innych rozwiązań.
Po drugie Sąd Najwyższy jednoznacznie przesądził, że w wypadku stwierdzenia, że w umowie kredytu (zarówno indeksowanego, jak i denominowanego) znajdują się niedozwolone postanowienia umowne polegające na powiązaniu kredytu z kursem waluty obcej (CHF), umowa kredytu nie może dalej obowiązywać. Oznacza to w praktyce, że sądy muszą stwierdzać nieważność całej umowy kredytu.
Po trzecie, Sąd Najwyższy ponownie potwierdził, że w razie unieważnienia umowy kredytu, każdej ze stron (bankowi i kredytobiorcy) przysługują niezależne od siebie roszczenia o zwrot świadczeń spełnionych na podstawie nieważnej umowy kredytu (tzw. teoria dwóch kondykcji).
Po czwarte, Sąd Najwyższy wskazał, że co do zasady bieg terminu przedawnienia roszczenia banku o zwrot kapitału wypłaconego kredytu rozpoczyna się od dnia następującego po dniu, w którym kredytobiorca zakwestionował względem banku związanie niedozwolonymi postanowieniami umownymi. W praktyce oznacza to, że bieg terminu przedawnienia roszczenia banku co do zasady rozpoczyna się od dnia złożenia do banku pierwszej reklamacji, w której zarzucono, że w umowie kredytu występują klauzule abuzywne.
Po piąte, Sąd Najwyższy, w ślad za TSUE, potwierdził, że w razie unieważnienia umowy kredytu bank nie może domagać się od kredytobiorcy zapłaty jakiejkolwiek formy rekompensaty z tytułu korzystania przez kredytobiorcę z kapitału wypłaconego przez bank. Sąd Najwyższy jednoznacznie wykluczył więc roszczenie o tzw. wynagrodzenie za korzystanie z kapitału oraz o sądową waloryzację świadczeń.
Dziś już wiadomo: NIE MOŻNA DŁUŻEJ CZEKAĆ z rozpoczęciem postepowania. Prosimy o przesłanie nam skanu swojej umowy kredytowej w celu dokonania bezpłatnej analizy. Będziecie Państwo mieli jasno przedstawione korzyści płynące ze skierowania przez nasze Centrum sprawy do sądu. Nasz adres biuro@bewagroup.pl Czekamy na Państwa dokumenty kredytowe (kredyty CHF, ale również kredyty powiązane z EUR, kredyty powiązane z USD, kredyty powiązane z GBP, kredyty PLN powiązane z WIBOR).

Dokumenty kredytu powiązanego z walutą obcą (CHF, EUR, PLN, USD) lub WIBOR należy przesłać na adres e-mail naszego Centrum: biuro@bewagroup.pl celem bezpłatnej analizy.
Do 3 dni roboczych przekażemy Państwu pełną informację na temat powierzonej nam sprawy. Wskażemy szacowane korzyści, całość przebiegu procesu wraz z ewentualnymi kosztami prowadzenia sprawy. W razie pytań nasze Centrum jest do Państwa dyspozycji pod numerem telefonu: +48 721 604 679.
Pozdrawiamy serdecznie życząc miłego dnia,
Zespół BeWa